Hulgikliendile
S

Kuidas valida autole valuvelgi?

Velje puhul on viis olulist mõõtu:

  • läbimõõt
  • poldiring
  • laius
  • keskava (CB)
  • offset (ET)

Kui kahe esimese puhul on kõik selge (14” veljele ei saa paigaldada 15” rehvi, samuti ei õnnestu neljaaugulist velge viiepoldise rattakinnitusega autole paigaldada), siis ülejäänute osas on teadmatust rohkem.

POLDIRING antakse kahe numbri korrutisena (nt kujul nt 4×108), kus esimene arv tähistab kinnituspoltide arvu ja teine mõttelise ringi, millel kinnituspoldid asuvad, läbimõõtu millimeetrites. Poldiringe on teatavasti markide ja mudelite piires palju erinevaid (nt 4×98 (Lada, Fiat, Alfa Romeo); 4×100 (suur osa tänapäevastest väikeautodest); 4×108 (Ford, Audi, Peugeot); 4×114,3 (paljud jaapanlased); 5×100 (VW Golf ); 5×112 (MB, Ford Scorpio); 5×114,3 (Mazda 626); 5×120 (suured BMW-d) jne).

KESKAVA ülesandeks on velg täpselt tsentreerida ja võtta enda kanda osa muidu kinnituspoltidele rakenduvast löökkoormusest. Selleks peab ta täpselt sobima rummu keskel oleva kõrgema rõnga otsa. Nõutust väiksema keskavaga velge ei õnnestu paigaldada, vastupidisel juhul läheb ratas küll alla, ent eriti neljapoldilise kinnituse puhul ei tsentreeru velg korralikult ja see avaldub häiriva vibratsioonina. Kui sellest saab üle sobivate vaherõngaste abil, siis kõikvõimalikud velje ja rummu vahele kinnitatavad ja offset’i muutvad vahetükid ehk spacer’id on tehnonõuetega keelatud.

OFFSET (ehk nihutus) on number, mis näitab velje kinnitustasapinna nihutatust velje keskjoone suhtes. 0 offset’i tähendab seda, et velje kinnitustasapind on täpselt tema laiuse keskel. Tavaliselt on kinnitustasand nihutatud velje välisserva suunas (ehk «ratas koopasse»). Offset on üldjuhul 35...45mm, 5- ja 7- seeria BMWdel 15...35 mm. Offset’i muutmine muudab rööbet ja sedakaudu vedrustuse ja rooli geomeetriat. Viimane omakorda võib muuta kordades laagrite, vedrustuse ja roolidetailide koormusi ja avalduda lisaks halvenenud juhitavusele ka liialt sageli vahetust vajavates rattalaagrites.Velge ei tohiks üldjuhul laiendada rohkem kui 1/2...1”, seejuures peaks säilima algne offset.

Salome Auto hulgimüük

E-R 8-17 tel 680 8804

Automaailm.ee klienditugi 6808814

E-R 08:00 - 17:00

...
Wait
Palun jääge ootele! Teostame päringut.